Тя е създателка на един от най-успешните сценични формати през последните години - “Пощенска кутия за приказки”, който вече 11 години среща публиката със забавни истории, прочетени от популярни актьори, журналисти и музиканти. Микрофонът и химикалката са нейните вълшебни предмети – чрез тях се материализират талантите й на автор, певица, водеща на тв и радиопредавания и увлекателен разказвач. Около нея винаги е забавно, звучно и колоритно, но освен да разсмива, Гери умее и да замисля и да демонстрира явно своята гражданска и обществена позиция. Една от нейните каузи е опазването на околната среда и важността от даването на личен пример, заради което е едно от лицата на кампанията #ПромениКартинката.
Специален проект за
Колко мръсен e светът ни?
грижа за здравето
грижа
за околната среда
намаляване
на замърсителите
нови технологии
Почвата, която е необходима за отглеждането на 95% от храната на земята, също страда заради човешкото въздействие и замърсяването. Отново според Европейското бюро по околната среда само за 10 години - между 1990 г. и 2000 г., земя, равна на 200 футболни стадиона, е била покрита с бетон в Европа. А на природата й отнема 500 години да създаде 2 см плодородна почва
А какво може да направим, за да променим картинката като потребители, четете в следващия материал.
Начало
Само
един фас?
Свилен Ноев
Алекси Иванов
Никола Бобчев
Гери Турийска
Какво е онова, което най-много ви дразни, що се отнася до замърсяването и заобикалящата ни среда?
Едно от нещата, които ме дразнят, са безсмислените брошури, които доскоро откривах всеки ден в пощенската си кутия. Защото какво се случва с тях? Отваряш кутията, изваждаш купищата хартия и ги изхвърляш в поставеното специално за тях кошче. Реших да направя едно бързо допитване сред съседите във входа, за да разбера кои искат и кои не, да получават подобни материали. Оказа се, че половината от тях нямат желание да ги откриват в пощата си, но другата половина много държат на тях. За онези, които искаха да се откажат от брошурите, разпечатах по един стикер "Не желая да получавам рекламни материали" и ги залепих върху кутиите.
Особено неприятно ми е и замърсяването от страна на пушачите, които хвърлят угарките си на непредназначените за това места. Ние не си даваме сметка колко тонове от филтри се произвеждат глобално и къде изобщо отиват, след като цигарите се изконсумират, както и колко бавно се разграждат. Това е и причината да припозная мисията на информационната кампания #ПромениКартинката, която цели да предизвика отговорно потребителксо поведение и опазване на околната среда от замърсяването с цигарени фасове и други трудноразградими отпадъци.
Цигарените фасове трябва да се изхвърлят на предназначените за общия отпадък кошове, но такива често липсват. Т.е. трябва да се направи повече за подобряване на инфраструктурата в градовете, в парковете и т.н. От там нататък всичко зависи от самите нас.
Ще направя една аналогия – преди време ситуацията с пиратството на филми беше подобна – хората бяха изправени пред избора, ако искат да гледат дадено заглавие и то не се прожектира в кината, да го изтеглят от торент сайт. С навлизането на стрийминг платформите този проблем постепенно започна да отпада – в момента се пиратства в по-малък процент отпреди, защото зрителите имат алтернатива, и то платена.
Бихте ли направила забележка на някого, който осъзнато замърсява?
Преди всичко си мисля, че замърсяването на околната среда се дължи на някаква общонационална депресия и начин на мислене. Хората генерално не са щастливи. А като не са щастливи, не ги интересува особено какво се случва около тях. На нашите събития ние предлагаме щастие на публиката си. Тя се смее и се чувства добре заедно с приятелите и семействата си и това се отразява на психиката и на поведението й. На "Кутията" не съм виждала хора, които да цапат и да замърсяват безразборно, всички ползват кошчетата за боклук и пазят средата, защото те са щастлива публика.
Смятам, че проблемът е комплексен и към него трябва да се подхожда психологически, така че нагласата да се промени. Също така съм забелязала, че когато съм извън България и се намирам на красиво място, изобщо не ми идва на ум да хвърля отпадъка си на земята. Средата не предполага аз да се държа по този начин – всичко е приветливо и чисто. Така че, ако градът ни стане такъв, този проблем ще се редуцира.
Вие често организирате събития на открито в топлия сезон. Ставали ли сте свидетел
на безотговорно поведение от страна на посетителите, свързано с общото пространство?
Зависи – ако съм с мъжа ми – веднага, ако съм сама – не съм сигурна, че ще го направя, защото няма да знам кой стои насреща ми. Шегата настрана, в повечето случаи – да, реагирам, настигам човека и го карам да си прибере фаса, ако става дума за цигара, например.
Правя забележка за всеки вид безхаберно поведение. Например често се случва на Черноморието, където прекарваме цялото лято в едно странджанско село с много чиста природа, къщата срещу нашата да се наема от големи компании за няколко парти вечери. Преди време имаше мода да се пускат китайски фенери. Спомням си как веднъж, в най-сухото лято, едни младежи излязоха и започнаха да палят такива фенери, а те заради силния вятър се засилваха и поемаха към гората. Обърнах внимание на това, защото освен замърсяването подобно решение може да предизвика и пожар. Настана истинска разправия. Купонът си е купон, но трябва така да се веселим, че да не правим поражения.
Още един пример – пред блока ни в кв. "Изток" група тийнейджъри често се настанява на любимата си пейка и след тях настава бедствие, толкова е мръсно. Това означава, че на тези деца не им е обръщано внимание и те смятат поведението си и боклуците, които оставят, за нормални.
Замърсяването на околната среда се дължи на някаква общонационална депресия и начин на мислене. Хората генерално не са щастливи. А като не са щастливи, не ги интересува особено какво се случва около тях.
"
"
Как замърсяваме
Какво да направим
Колко е мръсен светът ни?
Начало
Какво да направим
Само
един фас?
Свилен Ноев
Алекси Иванов
Гери Турийска
Никола Бобчев
Как замърсяваме
Колко е мръсен светът ни?
Идея и реализация
Мила Янева
Илюстрации
Създател на "Пощенска кутия за приказки" и музикант
Гери Турийска
Защо замърсяването на средата трябва да ни вълнува?
Ние, хората, сме за кратко на Земята, а оставяме след себе си боклуци за хиляди години и не си даваме сметка за това. Трябва да мислим в по-дългосрочен план какво ще завещаем на децата си и на следващите поколения. Колко време ще се разгражда фасът, който в момента хвърляме в градинката, а не на определеното за целта място? Отговорът е – може да отнеме до 15 години. Ако всички правим така, ако хвърляме без да мислим и без да ни е грижа, ние ще живеем в едно сметище, а уж искаме да ни е хубаво, да ни е добре, нали?
Имате дете – как му въздействате да не прави така?
С дъщеря ми много говорим по въпроса. Освен че с баща й го правим, го демонстрираме и с действията си. Преди време с общност от квартала бяхме много активни за поставянето на контейнери за разделно събиране. Изпратихме писма където трябва и контейнери се появиха. Детето ми проследи целия процес по настояването ни и беше много впечатлена, че имаше резултат. Така всички започнаха да изхвърлят разделно боклуците си, както го прави и тя, и вече не би могла да ползва общия контейнер, защото за нея не е естествено. Така че първият пример е от нас, от семейството.
Редовно се включваме и в различни кампании. Скоро бяхме част от една такава, организирана по инициатива на общината – жителите на квартала излязохме и почистихме градинките около блоковете. През лятото ще чистим и река Велека. На децата им е интересно, че ще са част от такова събитие и ще чистят. По този начин – като ги включваме в подобни инициативи – те ще свикнат, че са нещо естествено. За тях може да е забавно, готино – целият квартал ще е навън, събират се всички приятели от училище и става парти за почистване.
Какъв бихте искали да видите града си в близко бъдеще?
Бих искала да спрат да се правят ремонти на ремонтите. Да има правилно паркирани автомобили. Искам на пътечката до входа ми никой да не спира и да не виждам майки с колички, която се опитват да се промушат между спрелите коли. Ще ми се хората да се държат малко по-любезно едни с други. Не е лошо да си правим забележки, когато някой си хвърля боклука не където трябва, но все пак да има и някакъв по-общ контрол, за да ни стане по-красиво и зелено. София е един изключително зелен град, разполагаме с много градинки и паркове, така че трябва просто малко да се озаптим и да не замърсяваме толкова.
Важно ли е популярните лица да дават пример и защо?
Естествено, че трябва да дават пример. Ако не дават поне пример, какъв е смисълът изобщо да ги има? Те трябва да имат отговорно поведение и на обществени места, и в личния си живот, и в медиите. А по темите със замърсяването е важно да се говори.
Колко мръсен e светът ни?
Специален проект за
Как замърсяваме
Гери Турийска
Никола Бобчев
Алекси Иванов
Свилен Ноев
Само един фас?
Какво да направим
Колко е мръсен светът ни?
Начало
Идея и реализация
Мила Янева
Илюстрации
Специален проект за
Как замърсяваме
Гери Турийска
Никола Бобчев
Алекси Иванов
Свилен Ноев
Само един фас?
Какво да направим
Колко е мръсен светът ни?
Начало